Нашите новини - myWEDDING

Как изглеждат традиционните булчински рокли по света

Свикнали сме да виждаме булките в бели рокли, но преди кралица Виктория да популяризира бялата рокля, невестите са носели най-различни традиционни облекла.

Булките в Япония често носят повече от една рокля на церемонията – обикновено бяла и червена.

Традиционните сватби в Гана обикновено са много цветни. Дрехите на младоженците са изпъстрени с различни шарки, а всяко семейство има свои шарки.

Както и при нас, в Румъния повечето булки предпочитат модерни сватби. Но някои булки залагат и на традиционните носии, които са различни в различните области на страната.

В Шри Ланка булчинската рокля е комбинация от източни и западни традиции. Роклята е в бяло и златно, а булката носи множество бижута и украшения, всяко от които има свое значение. На главата си носи свежи цветя, които символизират младостта и непорочността. След края на медения месец булката символично заменя бяло-златната рокля за червена, за да покаже, че вече е съпруга. Младоженецът също има бляскави одежди, цветовете и шарките им зависят от неговия род.

В Индия червеното и розовото са традиционните цветове за булчинските рокли. В северните региони омъжените жени си слагат червена точка на челото, наречена „бинди”. Точката символизира космоса и според легендата тя е началото на Вселената.

В Шотландия младоженецът носи традиционния килт на своя клан, а след церемонията замята шал в същите цветове около раменете на възлюбената си, за да покаже, че тя вече е част от неговото семейство.

Пакистанските сватби се доближават много до индийските. Булката рисува ръцете си с хена и носи червена рокля

Етиопия е единствената африканска страна, където християнството е официална религия. Повечето жители на Етиопия са част от православното християнство, затова сватбите им много приличат на нашите или на гръцките.

Сватбите в Индонезия могат да варират значително спрямо региона. В Индонезия има над 300 етнически групи и 6 религии.

На сватбите в кавказкия регион младоженецът носи традиционно наметало и меч, а булката обикновено е в бяла рокля с традиционни мотиви.

Китайските сватбени дрехи са в червено. Това е цветът на щастието и късметът, докато бялото е символ на скръб. Накрая на церемонията младоженецът тържествено повдига воала от лицето на булката. Преди поколения, когато браковете са били предимно уредени, много често това е бил моментът, в който младоженецът за първи път вижда лицето на съпругата си.

В Малайзия булките обикновено се омъжват в лилави или виолетови рокли.

Повечето евреи не се женят в традиционни носии, но йеменските евреи са изключение. Обикновено булката е в специални дрехи, предавани през поколенията.

В Южна Корея булката носи традиционна одежда, наречена ханбок, характерна със своите ярки цветове, изчистени линии и липсата на джобове. Тези дрехи се носят на всякакви специални поводи. Един интересен обичай от корейските сватби е, че младоженецът трябва да носи жена си на гърба, докато обиколи масата. По този начин той ѝ показва, че може да разчита на него.

В Норвегия също носят традиционна носия, която е за всякакви специални поводи. Тя се нарича бунад.

На един от индонезийските острови – Бали, церемониите са пъстри и пищни. Костюмите на младоженците изобилстват от детайли. Златните корони също са много впечатляващи.